זה קורה לכולנו פעם בכמה שנים. אנחנו עומדים מול פינת האוכל הישנה שלנו ומחליטים להחליף. זה יכול לקרות בעקבות התרחבות המשפחה, בעקבות אירוח לעתים תכופות יותר או סתם כדי לעצב את הבית.

פינת אוכל, שמהווה פעמים רבות את הלב הפועם של הבית, הפכה להיות נדבך חשוב בתוך הדירה. בשנים האחרונות, כתוצאה משינויים בעולם העיצוב וכן מתוך רצון להקל על בני הבית עם טכניקות שונות, עולות לא מעט שאלות בתחום, אבל המרכזית שבניהן נותרה אחת: איך בכלל לבחור פינת אוכל בעידן המודרני, או אם תרצו: ב-2021?

אז איך בוחרים?

השאלה החשובה ביותר שצריך לשאול לפני שמתחילים לבחור פינות אוכל היא, כמובן, לכמה סועדים היא תשמש אתכם. בשנים האחרונות, בעקבות הפיתוחים הטכנולוגיים, גודל השולחן לא אמור לשקף בהכרח את מספר הסועדים. כלומר, אם בעבר היינו קונים שולחן גדול עבור אירוח של שמונה אנשים, כיום תוכלו להכפיל ואף לשלש את מספרם באמצעות שולחן שלא עולה בהיקפו על הקודם. 

שימו לב, כמות הסועדים היא מרכיב חשוב בבחירת השולחן, אבל לא רק. כשאת ניגשים לחנות כדי להזמין שולחן, חשוב למדוד קודם את החלל המיועד על מנת להבהיר למוכר כמה שטח תוכלו להקצות עבורו. הגיעו עם מידת האורך והרוחב המיועדת של השולחן. בנוסף, חשוב לשמור על מרווח של מטר לפחות מכל צד על מנת לאפשר לאורחים לשבת בצורה נוחה ויעילה. רוצים לקבל תמונה מדויקת יותר לגבי השולחן שתבחרו? פשוט, פרסו מפה על הרצפה בגודל השולחן שאתם רוצים לרכוש ותוכלו לקבל אותה בקלות.

בדרך כלל, נהוג כי רוחב השולחן יהיה לפחות 90 ס”מ ולא פחות, על מנת לאפשר מרווח מינימלי בין הסועדים.

אוקיי, אז מדדנו. ומה עכשיו?

עכשיו בואו נדבר על מבנה ואופי השולחן. אחרי שהחלטתם היכן למקם אותו ומהו המספר המינימלי של האנשים שיישבו סביבו, הגיע הזמן לבחור את הצורה. תוכלו לבחור שולחן מרובע, עגול, מלבני, עם רגליים נסתרות או בולטות – כל זה יכול להשפיע על צורת הישיבה של האורחים שלכם.

בעזרת בחירת השולחן הנכון תוכלו להגדיר את הסגנון. כך למשל, שולחן מלבני יוכל לשרת את אלה שלרשותם מקום רחב. הוא יכול לעבוד היטב כאשר מדובר בחללים צרים וארוכים. כל הארכה של שולחן תוכל להוסיף בין 40-50 ס”מ ותאפשר לכם להכניס אורחים נוספים לשולחן הארוך שלכם. כך, תוכלו לארח ארוחת חג או כל ארוחה משפחתית אחרת ביתר קלות.

שולחן מרובע יתאים למשפחות שלא זקוקות לשולחן ענק, ועדיין – יוכלו לקבל הרחבה משמעותית לטובת אנשים נוספים. מדוע לבחור אותו? בעיקר כי השטח מתאים, אבל לא רק: שולחן מרובע יוצר אווירה אינטימית יותר כאשר מדובר במספר קטן יחסית של סועדים. נהוג לא לרכוש שולחן מרובע עבור ששה סועדים או יותר, אם כל צלע מכילה פחות מ-125 סנטימטר.

שולחן עגול יכול שישמש בעיקר משפחות עם חלל קטן יותר. משפחות רבות אוהבות לשבת סביב שולחן עגול מאחר וכל אחד מהסועדים יכול לראות בצורה טובה יותר את הסועדים האחרים. שולחן עגול יוצר אווירה אינטימית, חוסך במקום ויכול גם לגדול משום שלרוב הוא יכיל גם שיטות פתיחה מתקדמות. לרוב, שולחן עגול מגיע עם רגליים שתופסות נפח קטן יותר, כך שיש כאן יתרון משמעותי לסועדים שיושבים סביבתו: לא עוד רגליים שיצמטמו את כמות הכסאות שניתן להכניס פנימה. בדרך כלל, נהוג כי הקוטר המינימלי יהיה בין 120-130 סנטימטר.

מה עדיף – עץ או זכוכית, ואולי שילוב?

אחרי שהחלטתם מה יאפיין את השולחן שלכם, כדאי לבחור את החומר ממנו הוא עשוי. חשיבות החומר לא נועדה על מנת לבחור רק את טיבו ועמידותו של השולחן שלכם, אלא גם מהווה בחירה עיצובית חשובה בהתאם לחלל הבית שאתם מתכננים.

לאורך השנים, אנשים רבים נוהגים לבחור בשולחן מעץ מלא, מכמה סיבות: הוא מעניק חמימות ועמיד לאורך שנים, הוא ניתן לצביעה ופעמים רבות בחירה בגוון טבעי יכולה להוסיף גוון נוסף לבית שלכם. בשנים האחרונות נכנס גם הפן העיצובי לחיינו: אנשים רבים נוהגים להזמין שולחן זכוכית, בין אם משולב במתכת או בחומרים אחרים.

גם השימוש בשולחנות מתכת הולך ועולה בשנים האחרונות. בדרך כלל, שולחן מזכוכית משולב במתכת עשוי להיות מתאים לסגנון עיצוב מודרני יותר. בשנים האחרונות, נכנס גם משטח האבן לחיינו. משטח דמוי אבן טבעית יכול שיקנה מראה יוקרתי לחלל פינת האוכל שלכם.

רגע, ומה עם כסאות?

את השולחנות שיאפיינו את הסגנון של החלל, נהוג לבחור בהתאם לשולחן שבחרתם. לעתים אפשר כי יהיה מדובר בשילוב חומרים. שולחן מעץ מלא יכול שיהיה עם שולחנות מודרנים יותר ולהפך. הכל תלוי בצבעים שבחלל שלכם ובאווירה שאתם רוצים ליצור בבית. 

חשבו, למשל, מה יותר חשוב לכם – כסאות נוחים או מעוצבים? גם וגם? לעתים, על מנת לבחור כסא מעוצב שאתם אוהבים תצטרכו להתפשר מעט על הנוחות, ולהפך. בבואכם לבחור פינות אוכל ואת הכסאות הנכונים, כדאי לחשוב קודם: עד כמה תנצלו את פינת האוכל שלכם? האם תשבו מסביבה לעתים רחוקות או קרובות? האם ברשותכם אי המשמש את בני הבית במהלך השבוע, או שאולי אתם בכלל מעדיפים לאכול במרפסת או בחצר? ואולי, לא פחות חשוב – יכול להיות שהוא משמש גם את הילדים לצורך הכנת שיעורי הבית שלכם? בהתאם לכך, תוכלו לבחור את סוג הכסא הרצוי.

 

בהצלחה.