מזרנים או מזרונים

איך באמת נכון להגות את המילה מזרנים או מזרונים וכיצד תוכלו לדעת איזה סוג של מזרן או מזרון מתאים לכם? על כך ועוד בכתבה שלפניכם.

המילה מזרון אומנם נפוצה בקרב רבים מאיתנו, אך על פי האקדמיה ללשון העברית הצורה התקנית היא המילה מזרן המופיעה עם חיריק חסר וקמץ באות ר’.

הסיבה בגללה רבים מאיתנו נוהגים להגות את הצורה מזרון בחולם, מקורה במסורת ההגייה האשכנזית, כאשר בחלק מספרי המקורות אשר התפרסמו בקרב יהדות אשכנז, הופיע הכתיב מזרון.

משמעות המילה מזרן

המילה מזרן מופיעה בצורתה התקנית בפרק יט’ במסכת כלים שבמשנה. בחלקו הראשון של פרק זה, מובאים הלכות בטומאת המיטה, כאר המילה מזרן מופיעה במהלך הפרק מספר רב של פעמים.

הרמב”ם בפירושו לפרק זה, פירש את המילה מזרן כמעין חגורה אותה נהגו לכרוך מסביב לארבעת מוטות המיטה אשר שימשו כמסגרת מיטה, וזאת על מנת שלא ייפרדו.

בכתבים שונים של ארון הספרים היהודי, המילה מזרן מופיעה עם האות י’ (מיזרן) וזאת בהתאם למילה הערבית: מיזר שפירושה בעברית הוא חגורה.

יחד עם זאת, חשוב לציין שהמילה מזרן בעברית מגיעה מהשורש אז”ר ולכן צורתה התקנית היא ללא האות י’.

סוגי מזרנים

אז עכשיו לאחר שהבהרנו את העניין והסברנו כי המילה התקנית היא מזרן בהגיית יחיד או מזרנים בהגיית רבים, זה הזמן לעסוק בסוגי המזרנים השונים העומדים לרשותכם.

עד לפני מספר שנים, יכולתם למצוא שני סוגי מזרנים עיקריים: מזרן ספוג ומזרן קפיצים.

בשנים האחרונות, לאור המודעות ההולכת וגוברת בכל הנוגע להשפעת המזרן עליו אתם ישנים לאיכות השינה שלכם, תוכלו למצוא היצע הולך וגדל של סוגי מזרנים הכוללים בין היתר: מזרן אורטופדי ללא קפיצים, מזרן אורטופדי לבעיות גב, מזרן בעל קפיצים מבודדים, מזרן ספוג בדרגת קשיות משתנה ועוד.

חשוב לציין שכל סוגי המזרנים המיוצרים ומשווקים כיום מיוצרים גם במתכונת של מזרנים יחיד וגם במתכונת של מזרנים זוגיים, כאשר הגודל הסטנדרטי של מזרן זוגי הוא 140/190 לצד מזרן זוגי בגודל 160/190, אולם ישנם סטנדרטים נוספים של גדלים תלוי במיקום הגיאוגרפי.

יחד עם זאת, ניתן למצוא מזרנים זוגיים בגדלים לא סטנדרטיים אותם ניתן לרכוש במסגרת הזמנת ייצור בהתאמה אישית מלאה לגודלה של המיטה הזוגית העומדת לרשותכם.

כמו כן, עומדים לרשותכם מזרנים בעלויות משתנות, החל מהיצע הולך וגדל של מזרנים עודפים המאפשר לכם לרכוש מזרן במבצע מכירות כזה או אחר, דרך מזרנים יוקרתיים המסווגים כמזרנים אורטופדיים המתאימים את עצמם לתנוחות הגוף במהלך השינה.

 

מה חשוב לדעת על מזרן קפיצים?

מזרן קפיצים הוא למעשה הגדרה כללית לשני סוגי מזרנים עיקריים, האחד, מזרן קפיצים משולבים, והשני, מזרן קפיצים מבודדים.

מזרן קפיצים משולבים

זהו מזרן המשלב בתוכו קפיצים אשר יוצרו בטכנולוגיות שונות, כאשר איכות מזרנים אלו נקבעת בין היתר בהתאם למרחק בין הקפיצים, קוטר הקפיצים וסוגי שכבות הריפוד העוטפות את המזרן.

מזרן קפיצים מבודדים

זהו מזרן בו כל קפיץ “ארוז” בצורה נפרדת בתוך המזרן ולמעשה הוא משמש כיחידה נפרדת מאשר הקפיצים. במזרנים אלו, ככל שקיימים יותר קפיצים בשטח המזרן כך גמישות המזרן נחשבת לטובה יותר, כאשר גמישות המזרן מאפשרת למשקל הגוף וללחץ המופעל על המזרן להתפזר על פני הקפיצים השונים בשטח המזרן.

כאשר אתם ניגשים לרכוש מזרנים מומלצים כאלו ואחרים, אנו ממליצים לכם להרגיש את המזרן ולא להסס לשכב עליו לפרקי זמן ממושכים של לפחות 20 דקות בהם רצוי לשנות את תנוחת הגוף על מנת לבחון את התאמת המזרן למשקל ומבנה גופכם.

המאמרים הפופולריים ביותר

מהם ארונות הזזה ואלו יתרונות מהותיים יש בהם? מהן מגבלותיהם של אותם ארונות וכיצד זה אמור להשפיע על בחירתכם? להלן כל מה שתצטרכו לדעת על ארונות הזזה. המא...

במאמר שלפניכם נלמד כיצד לבחור ארונות לבית. כפי שאתם יודעים, ארונות יכולים להתרכז בחדרי המגורים (ילדים, שינה וכד') או שניתן לאחסן אותם בחדר מרוכז שנקרא...

על מה חשוב לשים דגש כאשר מעצבים חדרי ילדים בבית? המאמר שלפניכם יבאר כיצד לתכנן חדרי ילדים קומפלט, מהמיטה ועד אחרון פתרונות האחסון. אם אתם נמצאים לקראת...